
Azt hiszem, abban egyetérthetünk a hajdina nem egy megszokott étel manapság, pedig régen teljesen hétköznapi eledel volt. Vagy talán kezdi reneszánszát élni? Biztosan sok háziasszony szemezett már vele a boltban, csak éppen nem tudták, mit kezdjenek a sok apró magocskával. Mi évek óta esszük, megszoktuk markáns, kissé földes ízét, de tény, hogy frissítenem kellene a receptgyűjteményemet, mert az eddigi zöldséges hajdinakása már kezd unalmas lenni.
Pedig megérné sokat enni belőle. Nyers Csaba szerint a népi gyógyászat régóta használja érrendszeri - keringési zavaroknál. Rutinsav tartalma miatt növeli az érfalak rugalmasságát. Hatásosan alkalmazható fagyás, fagydaganatok, magas vérnyomás, retina bevérzés és sugárkárosodás esetén is. Kínában főzetét - forrázatát baleseti sérülések, lumbágó, menstruációs fájdalmak, marások - csípések kezelésére is alkalmazzák. A hajdina rengeteg magnéziumot, kálciumot, aminosavat és fehérjét tartalmaz.
Szóval, hajrá, ismerjétek meg, ha eddig még nem voltatok barátságban a pohánkával. A recept alapötlete a www.hazipatika.com - ról származik.

Rakott hajdina
Legyen a kezed ügyében:
25 dkg hajdina
kevés olaj
1 fej karfiol
2 fej vöröshagyma
1 közepes padlizsán
2,5 dl növényi tejszín ( vagy lehet "igazi" is vagy kefírt is használhattok )
1/2 citrom leve ( csak ha a növényi tejszínt használod )
1/2 darabos paradicsom konzerv ( pl.: Mutti )
tengeri só
bors
provence - i fűszerkeverék
Így használd a hozzávalókat:
A hajdinát alapos átválogatás ( ez macerás, tudom, de a sok fekete kis izét érdemes kihalászni ) és öblítés után futtasd meg egy kevés olajon, adj hozzá kétszeres mennyiségű vizet és főzd puhára. Közben vágd apróra a hagymát, azt is tedd fel irulni - pirulni, majd add hozzá a szintén kockára vagdosott padlizsánt. A pici rózsákra szedett karfiolt párold meg a neked tetsző módon ( én az elektromos párolómat használom e célra ). A megfőtt hajdinához keverj hozzá egy fél doboz paradicsomkonzervet és fűszerezd a 'masszát".
Egy jénaiba terítsd el a hajdinát, simítsd el rajta a hagymás padlizsánt, a harmadik réteg a lecsepegtetett karfiol halom legyen. A növényi tejszínt, amennyiben azt használod, keverd el a citrom levével ( kefír esetén ez nem szükséges ) és öntsd a rakottas tetejére.
180 fokon süsd 35 - 40 percig.
Ezt biztos megcsinálom!!!
VálaszTörlésHű, kíváncsi leszek a gyerkőcök reakcióira!! Vagy Nekik nem is adsz belőle? :o))
VálaszTörlés