2008. május 29., csütörtök

Kerti körkép

Hetek óta készülök megmutatni Nektek, hol tartunk, én meg a veteményesem, csak fényképeket felejtettem el készíteni, nélkülük meg ugye nehéz lenne :o)) Tegnapelőtt azonban sikerült kattintanom néhányat. Beszéljen magáért a látvány ( egészen elégedett vagyok, főleg, hogy idén teljesen egyedül uralom a terepet, a férjem nem is ér rá segíteni, a tetveket meg nem én hívtam, de azért néha lefújkálom őket … ) !

( Ui.: Ez a tavalyi állapot. )





















2008. május 27., kedd

Fekete olajbogyós tapenade

Unjuk már az összes kencét, amit a kenyerünkre szoktunk kenni, de azt hiszem, ezt már mondtam :o) A baj továbbra is az utánozhatatlan Alnaturás pástétom csillagászati ára, de addig is, míg azoknak rájövök a receptjére, eszünk egy kis olajbogyós krémet. Finom, csak az olajjal vigyázzatok, apránként csorgasd a masszához, hogy időben meg tudj állni!




Fekete olajbogyós tapenade


Legyen a kezed ügyében:

30 dkg magozott fekete olajbogyó

2 evőkanál kapribogyó

1 gerezd fokhagyma

2 evőkanál frissen facsart citromlé

1 evőkanál friss, aprított petrezselyemlevél

kb. 0,5 dl olívaolaj ( apránként adagold )


Így használd a hozzávalókat:

Az olaj felével mindent bele a tumixba, dolgozz vele kicsit, majd ízlés szerint mehet hozzá a többi olaj és kész. Állnia sem sokat kell, akár így frissen is fogyasztható és tapasztalatom szerint napokig eláll a hűtőben!


Forrás: RecipeZaar


2008. május 26., hétfő

Lecsós rakott krumpli


Már megint krumpli???? - horkant fel a férjem, mikor ismertettem vele a tegnapi menüt. S hát igaza is van, mostanában kissé túlzásba visszük a burgonyafogyasztást, de ki nem??? Bolond leszek kihagyni bármit is, ha éppen újkrumpli szezon van! Legfeljebb jövő tavaszig nem eszünk több krumplis ételt és kész :o)

Egyébként tudom, a rakott krumpli nem egy nagy szám, de ez egy kicsit megint más, mint a többi és hátha erre téved néhány kezdő háziasszony is a sok profin kívül :o))




Lecsós rakott krumpli ( sk. )


Legyen a kezed ügyében:

1,5 kg újkrumpli héjában megfőzve, majd felkarikázva

25 dkg búzából készített gabonakolbász vagy boltban vásárolt

2 fej vöröshagyma

6 darab tv. paprika

5 paradicsom

olaj

1 doboz szójajoghurt ( 5 dl )

majoránna, só, bors


Így használd a hozzávalókat:

A hagymát megpirítom az olajon, rádobom a feldarabolt paprikát és paradicsomot, sózom, borsozom, ízesítem majorannával. Ha kész, jöhet a rétegezés:

Egy jénai alját egy kevés lecsóval „kibélelem”, a felkarikázott krumplik felét ráfektetem, erre jöhet a lecsó, majd ráterítem a gabonakolbászt, majd újra krumpli, aminek a tetejére rácsorgatom a yofu ¾ – ét. 180 fokos, előmelegített sütőben 30 – 40 perc alatt készre sütöm.




Pocakmérettől függően 4 - 5 személy részére.

2008. május 25., vasárnap

Karobpuding forró eperszósszal

Gyors, egyszerű és nagyon finom. A lányaimnak is ízlett, pedig félnek az újdonságoktól ( emlékeim szerint korábban még nem kóstoltak pudingot ), de ma bátrak voltak ;o)





Karobpuding forró eperszósszal ( sk. )


Legyen a kezed ügyében:

40 gramm kukoricakeményítő

3 evőkanál karobpor

0,5 liter rizstej

2 evőkanál méz


30 dkg eper

1 evőkanál méz


Így használd a hozzávalókat:

Végy ki a hideg tejből 5 – 6 kanállal, ebben keverd csomómentesre a keményítőt, a karob port és végül a mézet. Közben forrald fel a maradék tejet, s ha már gőzölög, vedd le a tűzről. Habverővel állj készenlétben, szépen csorgasd bele a forró tejbe a keményítős keveréket és villámgyorsan kutyuld össze. Nekem pillanatok alatt besűrűsödött a puding, de az sem baj, ha egy – két percre visszarakod a tűzre, hogy ott álljon össze. Hideg vízzel kiöblített tálkákba öntöttem a masszát és hűtőben pihentettem tálalásig.


A megtisztított és feldarabolt epret egy evőkanál mézzel feltettem főni, kb. 10 percig rotyogtattam, hogy jó sűrű legyen, s ezt adtam kíséretnek a pudingok mellé.


Ui.: A pudingom egy kicsit lágy lett, ami valószínűleg a méznek volt köszönhető, ha jobban szereted, tégy bele cukrot, s akkor biztosan könnyedén kiszedhetőek a formákból.


2008. május 24., szombat

Csend van ...

Több oka is van annak, hogy mostanában ritká(bba)n jelentkezem itt a blogon. Az átmeneti alkotói válság hátterében pl. az áll, hogy mostanában igyekszem nem csak a főzéssel foglalkozni, elősegítendő némi egészséges súlyvesztést, s így néhány alkalomtól eltekintve meglehetősen nehezen préselek ki magamból új recepteket. Szívem szerint nem is mennék be a konyhámba, de a lányok és Apa biztosan zokon vennék, ha csak vajas kenyéren kellene élniük, így hát próbálkozom, hősiesen! ;o)


Ízelítőül íme néhány fotó az elmúlt időszakból, receptek hamarosan jönnek!















2008. május 19., hétfő

Padlizsános rizottó ( vegán )

Rizottó recept szerepelt már az oldalamon ( sőt, orsotto is ;o), de teljesen vegán rizses módozat még nem. Örömmel jelentem, minden megoldható növényi termékekkel is, úgyhogy kedves allergiások, reformerek stb. csináljátok utánam, nem fogtok csalódni!




Padlizsános rizottó ( sk. )


Legyen a kezed ügyében:

2 dkg növényi margarin

1 nagy padlizsán


2 dkg növényi margarin

1 marék medvehagyma ( ha éppen szezonja van )

3 szál újhagyma


40 dkg rizottórizs

8 dl alaplé

0,5 dl száraz fehérbor


bors

4 dkg növényi sajt

4 evőkanál hamis parmezán


Így használd a hozzávalókat:

A margarinon megpirítom a felkockázott padlizsánt, ha kész, félreteszem.


Egy másik edényben, a másik adag margarinon megpirítom a felkarikázott újhagymát, s a felcsíkozott medvehagymát. Nem sokkal később beleszórom a rizst, alaposan átkeverem, majd a megszokott módon, apránként merőkanalazom hozzá a forró alaplevet, mindig csak annyit, amennyit éppen meg tud inni, s közben folyamatosan kevergetem. Mikor már majdnem kész a rizs, beleöntöm a meleg bort, ha ezt is felszívta, megborsozom, belereszelem a növényi sajtot, megszórom a hamis parmezánnal és hozzákeverem a padlizsánt is.


Tálalás!!! :o)


Nagyon finom és kicsit sem hiányzott belőle még a parmezán sem!!


Ui.: Veránál is láttam a minap rizottó receptet! Nézzétek csak!


2008. május 17., szombat

Vegahűtő - tartalomjegyzék ;o)

Gyerekek, vegánhűtőt is szeretnétek látni? :o))) Hát, íme az enyém, kedves Gourmandula. Bevallom a hűtő a gyengém, csak akkor van benne rend, ha éppen bevásárlás után vagyunk ( ma szombat van, tehát most szép is és tele is van ), egyébként gyakran előfordul, hogy benne felejtek ezt – azt, amit esetleg már jobb lenne kidobni … no, de azért igyekszem megjavulni ;o)


Tartalomjegyzék




Hűtőpolcok


Felső polcon: balra padlizsán kupac hátán cukkini kupac, előtte három karalábé, jobbra paprika – hegyek, színes és t.v. is;


Második polcon: egy fürt ajándék szőlő, mögötte bujkál egy doboz gomba, egy kiló illatos eper, egy megkezdett uborka, kissé ízetlen, de azért piros paradicsomok, két fej brokkoli, mindezek előtt egy csomag réteslap fekszik keresztben;


Harmadik polcon: hat csomag tofu ( natúr és ízesített ), két csomag zöld és egy fehér spárga ( mit össze vadásztam a zöldet, mire sikerült venni … ), egy csomag citrom, még egy eper adag és mögötte meglepően jó illatú nektarinok;


Üvegpolcon: a bal oldali műanyag dobozban három csomag cheezly ( = növényi sajt ), edam, mozarella és nem emlékszem milyen ízesítéssel ), középen hátul egy üveg rizsszirup ( nem is biztos, hogy hűteni kell, de tuti, ami tuti ), mellette egy csatos üvegben hamis parmezán ( őrölt mandula és sörélesztő keveréke ), előttük egy dobozban az egyetlen tejtermék: vaj ill. egy rúd búzahús szendvics feltét, a doboz mögött egy doboz növényi margarin, jobb oldalon pedig egy üveg anyósom -féle sárgabarack lekvár és egy üveg rettenetes ízű, tojás mentes majonéz ( úgy emlékeztem finomabb, de tévedtem );


Bal fiókban: 2 csomag sárgarépa és kb. 2 kiló újkrumpli nyomorog ( hogy fértek be?!?! ? :o))


Jobb fiókban: egy csomag főzőhagyma és négy darab banán ( melyekből hamarosan fagyi lesz ).




Hűtőajtó


Felső rekeszben gyógyszerek, homeo – és allopátiás vegyesen ( pl.: fájdalom és lázcsillapítók );


Második „polcon”: üveges sült paprika ( idén már saját készítésű lesz ;o), egy megkezdett üveg bodzaszörp, a takarásban kapribogyó, mellette mustár, még bontatlan vegazsír, rajta egy kocka élesztő, cseppenős stevia kivonat, görög olívabogyók, még egy kis orvosság;


Az alsón pedig: paradicsomlé, kétféle majonéz és egy ketchup ( khm, nagylányom keresztanyukája ( gyakori vendég nálunk ) részére fenntartott készítmények, nélkülük nem élet az élet :P ), egy zacskó kovász ( még kipróbálásra vár ), néhány deka pekándió a zacsiban és egy doboz rizstej.


Ennyi.

Padlizsános kölesfasírt

Amióta elkészítettem az első házi zöldségfasírtomat nem is volt arra példa, hogy a kamrám polcain sorakozó, zacskós variációkhoz nyúljak. Pedig nem rosszak azok sem ( Natura termékek ), de ha van plusz 10 perce az embernek, na jó, néha plusz 15, akkor feltétlen megérik a pepecselést.

Íme, egy újabb változat rozs ( csütörtök ) vagy köles ( = szerda ) napra :o)




Padlizsános kölesfasírt


Legyen a kezed ügyében:

1,5 csésze rozspehely

1 csésze főtt köles

1 közepes padlizsán kockára vágva + 1 fej hagymával megpirítva

1 csésze zsemlemorzsa

só, paprika, bors, bazsalikom, oreganó, 1 evőkanál olaj


Így használd a hozzávalókat:

A hozzávalókat keverd össze egy tálban és önts rá annyi meleg vizet, amennyi éppen ellepi. Néhány perc eltelte után keverd át a masszát, fűszerezd meg bátran, majd sütőpapíros tepsire tégy belőle „gombócokat”. Előmelegített sütőben, kb. 180 fokon, fél óráig kell sülniük. Az eredeti receptben nincs benne a padlizsán, de nekünk nagyon ízlett így, passzolt a zöldborsó főzelékhez.


Forrás: Vegweb


2008. május 15., csütörtök

Grill - fotók

Megvolt a szezon első grillezése múlt szombaton, természetesen rengeteg zöldséggel ( spárga, padlizsán, paprika ) és semmi hússal ( helyette tofuval ). Rövid előkészülettel, családi körben, s nagyon élveztük. Sajnos a lányoknak idén sem jött be a kerti sütögetés, de azért nem adjuk fel, hosszú még a szezon ;o)

Ha lesznek konkrét receptek, lejegyzem őket, most csak néhány képpel tudok szolgálni.